СЪЩНОСТ И ХАРАКТЕР НА АРХИТЕКТУРНОТО ТВОРЧЕСТВО
Маргарита Коева
web | Въведение в архитектурната теория и история
Предмет на архитектурното творчество са, почти без изключение, всички пространствени елементи на средата, обитавана от човечеството. То играе важна роля както при урбанистичното формиране на териториите, така и при планиране и изграждане на техните съставки.
Най-общо архитектурните творби могат да бъдат класифицирани по следния начин, като всеки по-горен клас съдържа в себе си подразделенията от по-долните:
Ранг (определя се от същността на творческата дейност) - териториално и селищно планиране; архитектура на сградите.
Вид (според функциите, които й се възлагат от социума) - обществена, жилищна и производствена архитектура.
Род (по предназначение и утилитарни функции). Обществената архитектура бива: сакрална и профанна (Sacramentum - свещенно тайнство; pro-fanus - държан далеч от храма). Жилищната се подразделя на: индивидуална и колективна. Производствената може да бъде: индустриална, манифактурна, складова.
Тип - определя се в съответствие с архитектурно-композиционните качества на отделния обект или неговата принадлежност към възприет от архитектурната теория стил.
Предмет на териториалното урбанистично формиране са:
А. Производствените зони и структури;
Б. Комуникациите в и около селищата;
Д. Зоните за отдих и зелените системи;
Е. Зоните с архитектурно наследство.
Предмет на обемното изграждане на населените места са:
А. Селищните градоустройствени планове;
В. Обществените и административни центрове;
Г. Жилищните структури (комплекси, квартали, жилищни групи);
Б. Обемното и силуетно решение на улиците и кварталите;
В. Съоръженията, оформящи откритите пространства в селищата;
Г. Парковото строителство, водните площи в селищата и около тях;
Д. Исторически формираните градски ядра, богати с архитектурни паметници.
Художествен образ на селищата
Архитектурата решава до голяма степен проблемите на взаимодействието между изкуствата в градските пространства. Тя има тясна взаимовръзка с дизайна на градската среда (осветление, настилки, парково обзавеждане, визуална комуникация), като много често разграничаването на обхвата на двете изкуства е изкуствено и неверно. Задача на архитектурното творчество е определяне на местоположението, обема и взаимовръзката с архитектурната среда на монументалната пластика, скулптурните декоративни форми във външните пространства и фасадите на сградите, скулптурните обекти, разположени в общоградските пространства, стенната живопис по фасадите, колорита и фактурата на фасадите и обемите, дребните украсни форми.
Сградостроителство
Предмет на сградостроителството е изграждането на отделни сгради с организирани вътрешни пространства от различни видове, родове и типове в зависимост от предназначението и стилистиката им, както и създаване на обекти-ансамбли, състоящи се от сгради и пространствата, включени в ансамбловото решение.
Оформление на външните пространства около сградите: парково строителство, ефектно осветление, малка градинска пластика, съоръжения за игри и забави на децата и пр., и пр.
© Маргарита Коева, 2003
© Издателство LiterNet, 21. 09. 2003
=============================
Първо издание, електронно.