КНИГАТА,
или поздрав към участниците в конкурса
за кратка проза
Христо Карастоянов
"... по онова време Тъпотията не съществувала, защото азбуката
още не била изобретена."
Ромен Гари, L'Angoisse du roi Salomon
- Добре, добре! - каза тя. - Не ми се разправя с тебе и няма да ти се обадя никога повече...
Каза тъй, грабна си възмутено чантата и си тръгна под всичките онези сенки на кипналите в предпазлива резеда кестени по "Раковска".
И какво можех да направя, а? Какво можех да направя?
Бяхме се сдърпали, вярно, защото тя каза, че книгите са целомъдрие, лишение, прелестна щедрост, трудолюбие, търпение, добродушие, смиреност, и въобще - нещо, пред което трябвало да мълчим и да благоговеем. А аз й виках, че според мен тия нейни книги са похотливост, чревоугодничество, отвратително скъперничество, леност, гняв, завистничество, горделивост, и въобще - какво ти тук благоговеене, само дето ебахме мамата на горите да печатаме книги, а от съседната маса бяха млъкнали и ни гледаха гнусливо и един пич дори врътна ръка с онзи жест, който обяснява всичко.
Точно тогава тя каза онова: "Добре, добре!" - и че нямало повече да ми се обади, и стана, та се махна.
- Забрави си книгата! - подвикнах разочаровано, обаче тя дори не се обърна.
Само махна с ръка. Отървах се леко, защото тя ставаше истинско бедствие, ако някой седне да й противоречи, цяло нещастие ставаше.
Онзи, дето преди туй беше врътнал ръка, че не сме в ред, се изкиска и рече: "А сега опитай с картечницата!" - и на съседната маса всички се изсмяха гадно. А един друг се провикна: "Да живей свободата!" - и другите пак се захилиха.
Мина някаква кола и отвътре тътнеше такава опустошителна чалга, че отдето минеше, алармите на другите коли запищяваха - тънко, дебело, дълго, тънко, дебело, дълго, тънко, дебело, дълго...
Едвам ги оправиха да млъкнат.
Станах и се махнах оттам. Книгата обаче така си и остана на кривата и лепкава масичка, където някой беше разсипал пепсито си ли, кафето ли - не знам, но лепнеше.
© Христо Карастоянов
=============================
© Електронно списание LiterNet, 12.06.2009, № 6 (115)