ВИЗУАЛНО ХАЙКУ
Илиана Илиева
Съчетанието на звук и образ е характерно за японската поезия хайку по силата на това, че тя се създава със средствата на йероглифа.
Но още преди 400 години, в епохата Хейан, се ражда нова форма - "поезия за живопис", която става задължителна част от поетичните антологии. Този традиционен жанр се нарича е-ута - синтез на поезия с графика. Той е генетически свързан с практиката и естетиката на чайната церемония и затова най-широкото му приложение е върху керамика, но съвсем не се ограничава само с нея. Главната роля при създаването на образа в е-ута принадлежи на писаното слово. Рисунката има доизграждаща роля, тя не е просто илюстрация. Рисува се неназованото, или обратно - назовава се ненарисуваното. Звучи абстрактно, но целта е постигането на общ дух, при това най-често от двама отделни творци - пишещият и рисуващият.
Е-ута
Керамика: Владимир Юделевич
Прозрачен водопад.
Падна в светлата вълна
борова игла.
Башо
Отдавна е познат и друг стил визуално хайку, наречен според традицията хайга. За разлика от е-ута тук един творец се изявява едновременно и като поет, и като художник.
Модерен наследник на споменатите традиционни форми е фото-хайга, която понякога се назовава само хайга и сигурно с основание, щом фотографията може да бъде не само документално, но и художествено изкуство.
При фото-хайга словесната и графичната форми фокусират кадър от природния и духовния пейзаж. Запечатаният в един миг образ може да събужда нови, понякога неподозирани размисли и чувства и да прокарва в съзнанието ни паралел между минало, настояще и бъдеще, между личното и космичното пространство. В този процес поетиката се родее с фотографията - като психология на създаване и психология на възприемане. Между древния вид поезия хайку и фотографията, която е сравнително младо изразно средство, възниква генеративна връзка, благодарение на която нещата от света сами се превръщат в светове.
Вероятно усещането за създаващия такова изкуство е неповторимо!
*
У нас хайгата е почти непознато изкуство, което не пречи български автори да участват и печелят конкурси по света.
Вижте информация, публикувана в Културни новини, за български участия в конкурсите на Световната хайку асоциация.
Запознайте се с първата фото-хайга, публикувана в Електронно списание LiterNet (бр. 1, 2005), с автор Детелина Тихолова, чиито творби неведнъж са отличавани от тази асоциация. Очаквайте и следващите!
© Илиана Илиева
=============================
© Електронно списание LiterNet, 21.01.2005, № 1 (62)