Стефан Тъпанов, Доника Георгиева
web | web | Културно наследство...
На национално ниво, в България, съществуват редица образователни и изследователски институции и центрове, както и неправителствени организации с дейност в най-разнообразни области на културното наследство. За съжаление, в повечето случаи те работят в относително затворени рамки, което ограничава възможностите и техническия им капацитет.
Ето защо, настоящият проект си поставя за цел да обедини усилията - научния, експертния и технически капацитет, и способности на шест водещи организации в областта на културното наследство в България.
Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) - водещ образователен център в България, който подготвя кадри в областта на опазване на архитектурното наследство, включително използването му за целите на устойчивия културен туризъм в рамките на специализация по "Опазване на архитектурното наследство" към катедра "История и теория на архитектурата", Архитектурен факултет.
От 2005 г. университетът разполага и със специализирана Мултимедийна лаборатория по културно наследство - материална база, оборудвана със съвременни технологии. Още от самото си създаване Лабораторията съдейства в разработката на редица проекти и продукти в областта на културното наследство, културния туризъм и педагогика на наследството. В Мултимедийната лаборатория се разработва и поддържа база от данни с проекти на преддипломанти и дипломанти по специалност "Опазване на архитектурното наследство" към катедра "История и теория на архитектурата". Структурата на базата от данни е съобразена с по-тясната специфика при изучаването, опазването и представянето на архитектурните ценности.
Национална художествена академия (НХА) - катедра "Реставрация" е водещ образователен център в България, който подготвя кадри в областта на проучването и реставрацията на художествени ценности. Подготовката на специалистите със степен: "магистър - реставратор" е съобразена със съвременните международни стандарти и изисквания за професията реставратор. Обучението е насочено към широк спектър от задачи, свързани с опазването на културното наследсво: проучване, документиране, реставрация и мониторинг на културни паметници. Очаква се в близко бъдеще целият реставрационен архив на катедра "Реставрация" да бъде конвертиран в цифров формат. Това ще позволи бързото интегриране на този архив в бъдещата информационна мрежа на НХА и използването му от всички заинтересувани институции и специалисти.
Асоциация за културен туризъм (АКТ) - неправителствена организация, която работи в областта на устойчивото използване и представяне на културното наследство в областта на културния туризъм. Организацията разработва проекти в партньорство с местни и регионални власти, с международни образователни и изследователски организации. Тя привлича млади специалисти - архитекти, графични дизайнери, туристически мениджъри, уебразработчици и др. През последните години, асоциацията работи активно в областта на "дигиталното" културно наследство и търси съвременни начини за създаването на отворена база от данни, която да обедини разнообразните форми на културното наследство.
Български национален комитет на ИКОМОС (БНК на ИКОМОС) - неправителствена организация, която обединява водещи експерти в България по опазване на културното наследство. БНК на ИКОМОС формира една полидисциплинарна общност от архитекти, инженери, художници, археолози, туристически деятели, юристи и др., които работят в различни области на опазването, използването и промоцирането на културното наследство. Водещи дейности на организацията са консервацията, реставрацията, адаптацията и преставянето на конкретни обекти на културното наследство в България. Експерти на БНК на ИКОМОС са преподаватели в редица висши учебни заведения.
Национален археологически институт и музей при Българска академия на науките (АИМ при БАН) - научно-изследователска институция, национален център и координатор на всички археологически проучвания на територията на България. Специалистите в АИМ при БАН работят върху цялостното изследване на материалната и духовната култура на племената и народите, населявали днешните български земи от най-дълбока древност до ХVІІІ в., извършват дейности по консервация, реставрация и фотодокументиране, организират музейни експозиции, разработват сценарии за научно-популярни и документални филми. Институтът активно участва и в обучението на млади експерти: ръководи докторанти, организира лекционни курсове и води семинарни занятия в някои университети.
Институт за фолклор при Българска академия на науките (ИФ при БАН) - научно-изследователска институция, с високи компетенции в областта на нематериалното културно наследство. В последните години в института се разработват проекти с траен приложен ефект в сферата на културата, културните политики и ползването на културата (в това число и фолклорното наследство) като ресурс за развитие в градска и селска среда. Експерти на ИФ при БАН работят по подготовката на млади специалисти по фолклористика, антропология и етнология в различни университети в страната, организират и летни школи за студенти и докторанти. Институтът развива специализирана база от данни - регистър на нематериалното наследство в България, със събрана много ценна информация за проявленията на традиционното нематериално културно наследство - знания, умения, техники.
Изброените партньори очертават мрежа от две висши учебни заведения, две неправителствени организации и два научно-изследователски института. Те вече имат опит в партньорството помежду си в отделни програми и проекти:
В областта на обучението: преподаватели от НХА гостуват в лекционния курс "Реставрация на архитектурни паметници" в УАСГ; със съдействието на специалисти от АИМ при БАН проблематиката на археологическото наследство и неговата съвременна интерпретация се пренася в проектите на студентите специализанти по "Опазване на архитектурното наследство" в УАСГ; БНК на ИКОМОС организира летни практически стажове по обекти на културното наследство в процес на консервация и реставрация, в които привличат студенти по опазване на архитектурното наследство (от УАСГ) и реставрация на художествени ценности (от НХА).
В областта на популяризирането на културното наследство: експерти на АКТ, УАСГ, БНК на ИКОМОС и ИФ при БАН, млади специалисти и студенти обединиха усилия при подготовката на мултимедийна изложба "Наследството на Югоизточна Европа" (2005); със съдействието на Мултимедийната лаборатория на УАСГ, АКТ организира втора изложба "Културни коридори и културно наследство на Югоизточна Европа" (2007) - част от настоящия проект; Асоциация за културен туризъм разработи два уебсайта - "Отрий съкровището", адресиран главно към децата и "Културни коридори на Югоизточна Европа", насочен към възрастните - експерти и туристи - със съдействието на Мултимедийната лаборатория (УАСГ), БНК на ИКОМОС и специалисти на АИМ и ИФ при БАН.
В рамките на настоящия проект: "Културно наследство: образование - наука - опазване, интегрирани в туризма", изброените партньори обединяват своите усилия и в научно-изследователската дейност. Сключен е Меморандум за сътрудничество между тях в мрежата Heritage:ESPRIT, който регламентира ефективно партньорство между тези шест институции с център Мултимедийната лаборатория за културно наследство към УАСГ. Мрежата остава отворена за бъдещо развитие на национално и на международно нива.
Очертава се формирането на една оптимално работеща мрежа от полидисциплинарни партньори (фиг. 1), в която би могло да се търси бъдещо развитие на сътрудничеството в следните посоки:
Фиг. 1. Национална мрежа от полидисциплинарни партньори
© Схема, ст. ас. арх. Д. Георгиева
Обмен на добри практики при научно-изследователската дейност, в рамките на който да се търсят възможности за създаване на интегрирана online база от данни, която да включи спецификите на всички специалности.
Обмен на разнообразни експертни знания при обучението на студентите - бъдещите млади специалисти, който да повиши тяхната компетентност и да разшири кръгозора и отношението им към културното наследство.
Колективни усилия при решаването на конкретни практически задачи, които да обединят полидисциплинарните специалисти около общи идеи за интегрирано опазване на културното наследство.
Съвместни проекти в сферата на популяризирането на културното наследство за различни целеви групи и с разнообразни средства.
Съвместни проекти в областта на устойчивото използване на културното наследство за целите на културния туризъм.
© Стефан Тъпанов, Доника Георгиева
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 05.06.2009
Културно наследство: образование - наука - опазване, интегрирани
в туризма (Heritage: ESPRIT). Под общата редакция на проф. д.а.н. арх. Тодор
Кръстев. Варна: LiterNet, 2009